İpek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince (0,08 mikron – saç teli kalınlığında) 24 ayar altın ve 1000 ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır. Altın ve Gümüş tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik (ibrişim) kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03-05 mm kalınlığına ulaşır. Bu tellerden farklı örgü yöntemleriyle yapılan işlere Kazaz işi denir. Tarihi geçmişi konusunda kesin bir bilgi bulunmayan bu sanatın Mezopotamya uygarlığından günümüze kadar ulaştığı tahmin edilmektedir.

Ahumay sanat evinde kuyumculuk alanının bu kadim sanatını uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. sanat evimizde Kazaiye kursu 10 dersten oluşmaktadır. Her ders ise 5 saat kadar sürmektedir. 12:00 - 17:00 arası verilen eğitimler eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerle özel olarak ilgilene bilmek adına en çok 4 kişilik sınıflarda verilmektedir. Sayıca büyük sınıflarda ders dinlemenin ve anlatmanın sıkıntısından uzak, bireysel sorularınızın cevaplarını anında alabileceğiniz, belki de en önemlisi ilk günden, hangi gün hangi derse gireceğinizin belli olduğu bir müfredat ile sonuca hızlı ulaşabileceğiniz bir eğitim programı ile zorluk çekmeden öğrenebilirsiniz.

Kazaiye kursumuz Cuma ve Cumartesi günleridir. Kurs bitiminde kendinize ait çalışma alanı oluşturmak isteyen öğrencilerimiz gerekli tüm malzemeleri sanat evimizden temin edebilirler. Ayrıca Telkaride kullanılan değerli ve yarı değerli taşları da sanat evimizden temin edebilirsiniz.

kurs hakkında ayrıntılı bilgi almak yada ön kayıt yaptırmak için lütfen iletişime geçiniz.

 

TPL_KALLYAS_TOTOP