Kıymetli metallerle yapılmış takıların metal gövdelerine (kasalarına) "SADE" denir. bu "SADE" nin, yani ana hatları ile ortaya çıkarılmış işin, üzerine taş takma işlemine de mıhlama sanatı denir. Mıhlama takı imalatının önemli bir süsleme aşamasıdır. Kıymetli metallerden bile daha pahalı olan taşlar çeşitli mıhlama yöntemleri ile metal yüzeye yerleştirilir. Mücevherin albenisini arttıran, değerini ikiye katlayan ustaların çalıştığı bir alandır mıhlama sanatı. Hem çok küçük ebatlara sahip, hem de carat ile satılacak kadar değerli taşların yüzey üzerinde durması için çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük tırnakları metal yüzeyden çıkaran "mıhlayıcı" bir-biri ardınca taşları dizerek ürüne değer katar.

Ahumay sanat evinde kuyumculuk alanının bu kadim sanatını uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. sanat evimizde mıhlama kursu toplamda 2 kur olarak verilmektedir. Her kur 8 dersten oluşmaktadır. her ders ise 3 saat kadar sürmektedir. Eğitimler, eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerle özel olarak ilgilenebilmek adına en çok 2 kişilik sınıflarda verilmektedir. Sayıca büyük sınıflarda ders dinlemenin ve anlatmanın sıkıntısından uzak, bireysel sorularınızın cevaplarını anında alabileceğiniz, belki de en önemlisi ilk günden, hangi gün hangi derse gireceğinizin belli olduğu bir müfredat ile sonuca hızlı ulaşabileceğiniz bir eğitim programı ile zorluk çekmeden öğrenebilirsiniz.

Mıhlama Eğitimlerine Pazar günü hariç her gün katılabilirsiniz. Kurs bitiminde kendinize ait çalışma alanı oluşturmak isteyen öğrencilerimiz gerekli tüm malzemeleri sanat evimizden temin edebilirler. Ayrıca mıhlama da kullanılan değerli ve yarı değerli taşları da sanat evimizden temin edebilirsiniz.

 

TPL_KALLYAS_TOTOP